Mistrz Mowy Polskiej 2016

20160121 125629„Poetami się rodzą, mówcami się stają” – te słowa Cycerona mogłyby służyć za motto kolejnej, czwartej już edycji konkursu retorycznego „Mistrz Mowy Polskiej”, który odbył się w styczniu w naszym liceum. Ideą konkursu jest promowanie kultury słowa mówionego oraz kształcenie umiejętności oratorskich i retorycznych uczniów.

Eliminacje do „Mistrza Mowy Polskiej” odbyły się 14 stycznia i brało w nich udział 12 uczniów, którzy mieli wygłosić krótkie mowy na zadane im wcześniej tematy, m.in. „Czy warto planować przyszłość?”, „Strach zabójcą marzeń” i „Z niektórymi rzeczami jest jak z duchami – wszyscy o nich mówią, ale mało kto je widział”. Do półfinału zakwalifikowało się 6 osób. Miały one przemawiać mądrze i pięknie, nie dłużej niż trzy minuty na tematy wcześniej przez siebie wybrane, przemyślane i opracowane.

I tak młodzi retorzy tłumaczyli nam: „rolę chrześcijaństwa we współczesnym świecie” oraz „wpływ uprawiania sportu na samopoczucie i kondycję psychofizyczną”, a także perswadowali, że „serce ma swoje racje, których rozum nie ma”, że „warto czytać książki” oraz że „strach jest blokadą przed życiem”.

Najbardziej przekonujący mówcy wystąpili w finale 21 stycznia. Postawiono przed nimi trudne zadanie – mieli wylosować temat wypowiedzi i po chwili krótkiego zastanowienia przemawiać, starając się zbudować spójną wypowiedź oraz – używając trafnych i logicznych argumentów – przekonać do swoich racji słuchaczy. Ostatecznie po wysłuchaniu popisów oratorskich trójki finalistów jury w składzie: pani Dyrektor Marzenna Zaworska, pani Marta Gordon, pani Elżbieta Kozdrowicz, pani Małgorzata Telakowska oraz zwycięzca ubiegłorocznego konkursu – Bartosz Roszkowski – przyznało pierwsze miejsce  i tytuł Mistrza Mowy Polskiej Jakubowi Nowaczyńskiemu. Serdecznie gratulujemy zwycięzcy i życzymy dalszych sukcesów retorycznych! Obejrzyjcie zdjęcia z tego wydarzenia. (Zdjęcia)

srebrne-liceum-2016

grudzień 2018
26 27 28 29 30 1 2