Rozstrzygnięcie konkursu: "Licealiści polecają sobie lektury"

Z przyjemnością informujemy, że pierwszy etap międzyszkolnego konkursu "Licealiści polecają sobie lektury" został rozstrzygnięty. Oto wyniki:

Pierwsze miejsce:

Mateusz Stańczyk

Wyróżnienia:

Emilia Bronowska

Jan Cieślak

Monika Kobza

 

Gratulujemy!

princsc1

Poniżej prezentujemy recenzje wszystkich laureatów:

Czytaj więcej: Rozstrzygnięcie konkursu: "Licealiści polecają sobie lektury"

Rok 2016 – Rokiem Henryka Sienkiewicza

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by „w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości”.

sienkiewicz

Zapraszamy do zapoznania się z gazetką poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi  znajdziecie ją w Bibliotece Szkolnej.

 

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, autor m.in. cyklu „Trylogia”, powieści „Krzyżacy”, „Quo vadis”, „Rodzina Połanieckich” i „W pustyni i puszczy”. Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. za całokształt twórczości. W przemówieniu wygłaszanym z tej okazji mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski. „Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać” – powiedział pisarz.

Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania będzie Quo vadis". Henryka Sienkiewicza. Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się 3 września.

 

„Czytam Sienkiewicza. Dręcząca lektura. Mówimy: to dosyć kiepskie, i czytamy dalej. Powiadamy: ależ to taniocha  i nie możemy się oderwać. Wykrzykujemy: nieznośna opera! i czytamy w dalszym ciągu, urzeczeni. Potężny geniusz!  i nigdy chyba nie było tak pierwszorzędnego pisarza drugorzędnego. To Homer drugiej kategorii, to Dumas Ojciec pierwszej klasy”.

                                                                                   (Witold Gombrowicz "Dzienniki")

Nowości w naszej bibliotece

 

W grudniu 2015 roku nasza biblioteka wzbogaciła się o kilkadziesiąt nowych książek i lektur szkolnych. Poniżej przedstawiamy najciekawsze zakupione nowości i zachęcamy do ich wypożyczenia.

 

 

Jacek Piekara „Ja, inkwizytor. Kościany galeon”  piekara

Wydawnictwo Fabryka Snów

 

Kolejny tom z bestsellerowego cyklu "Ja, inkwizytor". Jacek Piekara stworzył świat, w którym Jezus Chrystus nie zmarł na krzyżu, ale zszedł z niego, wywarł na swoich oprawcach okrutną zemstę i umocnił Kościół, który od tego momentu zaczął mieć olbrzymie wpływy. 


 

Haruki Murakami „Mężczyźni bez kobiet”

Wydawnictwo Muza

murakami

 

Życie zbudowane jest z tajemnic i miłości. Kiedy zabraknie miłości, nieuchronnie pojawia się samotność. "Mężczyźni bez kobiet" to siedem historii o miłości, samotności i tajemnicy. Bohaterami są mężczyźni w różnym wieku, którym w życiu brakuje kobiet. Niektóre umarły, inne odeszły, a niektóre nie pojawiły się wcale.

 

 

 Jeffrey Archer „Ostrożnie z marzeniami” Kroniki Cliftonów. Tom 4. 

archer

Wydawnictwo Rebis

 

 W tej epickiej opowieści o miłości, zemście, ambicji i zdradzie Jeffrey Archer mistrzowski gawędziarz ‒ olśniewa swoim talentem, opisując, jak rodziny Cliftonów i Barringtonów wkraczają w lata sześćdziesiąte dwudziestego wieku. Po wiadomości o tragicznym wypadku samochodowym Harry Clifton i jego żona Emma śpieszą do szpitala, by zidentyfikować ciało swojego syna Sebastiana…

 

 

Jeffrey Archer Potężniejszy od miecza" Kroniki Cliftonów. Tom 5.

Wydawnictwo Rebis

kroniki-cliftonow-tom-5-potezniejszy-od-miecza-b-iext30336636

Piąty tom "Kroniki Cliftonów" zatytułowany "Potężniejszy od miecza" otwiera scena eksplozji bomby podłożonej przez IRA na statku Buckingham podczas jego dziewiczego rejsu do Nowego Jorku. Czy ktoś zginie? Emma zostaje uwikłana w trudny proces z czarnym charakterem "Kroniki" lady Victorią, kariera polityczna Gilesa nagle staje pod znakiem zapytania, Harry podejmuje straceńczą próbę wykradzenia z Rosji zakazanej książki o Stalinie, a Sebastian wyrasta na poważnego bankowca i jednego z głównych bohaterów książki.

 

 

Robin Hobb „Uczeń skrytobójcy”

Wydawnictwo MAG

uczen-skrytobojcy-b-iext26113925

Uczeń skrytobójcy to zadziwiający świeżością debiut w gatunku fantasy. Jest w nim magia i zły urok,  jest bohaterstwo i podłość, pasja i przygoda. Młody Bastard to nieprawy syn Księcia Rycerskiego. Dorasta na dworze w Królestwie Sześciu Księstw, wychowywany przez szorstkiego koniuszego swego ojca. Ignoruje go cała rodzina królewska oprócz chwiejnego w swoich sądach Króla Roztropnego, który każe uczyć chłopca sekretnej sztuki skrytobójstwa. W żyłach Bastarda płynie błękitna krew, ma więc zdolność do korzystania z Mocy.

 

 

 Robin Hobb Królewski skrytobójca”

Wydawnictwo MAG

krolewski-skrytobojca-2

Kontynuacja powieści "Uczeń skrytobójcy", opowiadająca o honorze i namiętności, rozterkach serca i zemście, bitewnym szale i niebezpiecznej magii. Młody Bastard zakończył swą pierwszą misję dyplomatyczną. Zapłacił jednak wysoką cenę za wypełnienie zadania, ledwie ocalając życie i unikając kalectwa. Poturbowany i zgorzkniały, wbrew przysiędze złożonej królowi, zdecydował się na razie pozostać w Królestwie Górskim.

 

 


Robin Hobb Wyprawa skrytobójcy”

Wydawnictwo MAG

wyprawa-skrytobojcy-tom-3-

Królestwo Sześciu Księstw upada pod rządami samozwańczego władcy, wciąż atakowane przez najeźdźców z Wysp Zewnętrznych. Młody skrytobójca, Bastard wyrusza na poszukiwanie króla Szczerego, który powinien objąć tron. Posłuszny nieubłaganemu przeznaczeniu podąża trudnymi ścieżkami do krainy Najstarszych, gdzie od pokoleń nie postała ludzka stopa. Poznaje, co znaczy poświęcenie, lojalność i odwaga - za tę naukę przyjdzie mu zapłacić wysoką cenę.

 

 

Joanna Siedlecka „Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki”

Wydawnictwo Zysk i S-ka

 

W „Biografiach odtajnionych” autorka biografie odtajnione joanna siedleckaprzedstawia dramatyczne losy pisarzy rangi Gombrowicza, Broniewskiego i innych, którym machina totalitarnego państwa zrujnowała nie tylko kariery, ale przede wszystkim życie osobiste i prywatne. Zniszczyła zdrowie, rozbiła rodziny, wdarła się głęboko w cztery ściany ich domów, które nie były przystanią, ale nafaszerowaną podsłuchami pułapką.

 

 

 

 

Orhan Pamuk „Dziwna myśl w mej głowie”

Wydawnictwo Literackie

dziwna-mysl-w-mej-glowie-b-iext30127128

Od ponad czterdziestu lat Mevlut Karataş za dnia ima się dorywczych prac, a nocami trudni obnośną uliczną sprzedażą buzy – tradycyjnego tureckiego napoju. Do Stambułu przeniósł się z małej wsi w okolicach Konyi. Jako nastolatek marzył, że w tym „centrum świata” czeka na niego wielka fortuna. Skoro innym się udało, to czemu nie jemu?

Przez trzy lata pisał listy miłosne do poznanej na weselu dziewczyny, po czym przez pomyłkę uprowadził i poślubił jej siostrę. Jednakże bogactwo nie było mu widać pisane i Mevlut pozostaje skazany na żywot domokrążcy. Wędrując ulicami Stambułu, co rusz doświadcza dziwności.

 

Finn Alnaes „Kolos”

Wydawnictwo Wielka Litera

kolos-b-iext28489243

Jest rok 1954. Młody, zbuntowany Brage Bragesson zaciąga się na statek, aby przeżyć historię życia. W domu zostawia ukochaną Siv. Jedna noc w Amsterdamie zmienia jego losy. Brage bierze udział w bójce, która kończy się śmiercią jednego z uczestników. Oskarżony, postawiony przed sądem, odpowiada za swoje czyny, tocząc spory na temat dobra, zła, winy i kary. Kiedy kilka lat później, zwolniony z więzienia, próbuje odszukać miłość swojego życia, stopniowo popada w szaleństwo.

 

 

Joanna Olczak-Ronikier „Wtedy. O powojennym Krakowie”

Wydawnictwo Znak

wtedy

Po latach wojennej tułaczki matka i babka pisarki trafiają do Krakowa. Jest wiosna 1945 roku. Od tej pory przechowują każdy skrawek zapisanego papieru - notatki, listy, rachunki. Będą one towarzyszyły autorce przez całe życie, a na początku XXI wieku każą jej spojrzeć inaczej na przeszłość. Powojenny Kraków dla bliskich pisarki to schronienie w słynnym później Domu Literatów przy Krupniczej, odbudowywanie życia i próby wskrzeszenia rodzinnego wydawnictwa. W oczach dziesięcioletniej Joasi miasto jest tętniącą życiem wyspą. Zapachy ze sklepiku z "towarami kolonialnymi", spacery z Leopoldem Staffem, najlepsze lody w życiu - tak wyglądał jej świat między jednym kataklizmem a drugim.

 

Angelika Kuźniak Stryjeńska. Diabli nadali”

Wydawnictwo Czarne

stryjenska-diabli-nadali-b-iext30684274

Zofia Stryjeńska była malarką na śmierć i życie, budziła podziw i zawiść, zaznała wielkiej sławy i straszliwej nędzy. A w tle jej życia krótka, chwiejna niepodległość, elity kulturalne międzywojennej Polski – Iwaszkiewicz, Tuwim, Pawlikowska, Boy, Witkacy, a zaraz potem Hitler i Stalin.
O czym rozmawiała cyganeria warszawska, krakowska, zakopiańska, paryska? Co ich łączyło z Zofią Stryjeńską? Z kim się artystka przyjaźniła? Czego się bała? Jak wyglądał jej związek z wybitnym architektem Karolem Stryjeńskim? Gdzie piła wódkę i jakie wznosiła toasty? O czym milczała? Jak na jej decyzje wpływało macierzyństwo? To tylko kilka z setek wnikliwych pytań, które zadaje Angelika Kuźniak, pozwalając nam w Zofii Stryjeńskiej zobaczyć człowieka z krwi i kości, a w jej rozterkach ponadczasowe dylematy.

 

Sylwia Chutnik „Jolanta”

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

jolanta

Jola widzi ze swojego okna trzy kominy. Najwyższy z nich wygląda jak latarnia morska. To jedyny stały element w jej życiu – życiu, z którego ciągle i bez usprawiedliwienia znikają kolejni bliscy ludzie.
Mieszka na warszawskim Żeraniu. Kończy szkołę krawiecką, zachodzi w ciążę, bierze ślub. Stara się przemknąć przez życie tak bezboleśnie, jak tylko się da. Ale pomimo pozoru stabilizacji Jolanta czuje, że jej świat się rozpada, że ona sama już do niego nie pasuje. Może po prostu też powinna zniknąć?

 

Dmitry Glukhovsky Metro 2035”

Wydawnictwo Insignis

metro-2035-b-iext30489442

Książka "Metro 2035" stanowi ukoronowanie kultowego cyklu "Metro 2033", który podbił Rosję i cały świat. Trzecia wojna światowa starła ludzkość z powierzchni Ziemi. Planeta opustoszała. Całe miasta obróciły się w proch i pył. Przestał istnieć transport, zamarła komunikacja. Radio milczy na wszystkich częstotliwościach. W Moskwie przeżyli tylko ci, którzy przy wtórze syren alarmowych zdążyli dobiec do bram metra. Tam, na głębokości dziesiątek metrów, na stacjach i w tunelach, ludzie próbują przeczekać koniec cywilizacji. W miejsce utraconego ogromnego świata stworzyli swój własny ułomny światek. Czepiają się życia i ani myślą się poddać. Pewnie marzą o powrocie na powierzchnię - kiedyś, kiedy obniży się poziom radiacji. I nie tracą nadziei na odnalezienie innych ocalałych...

 

Jaume Cabre „Głosy Pamano”

Wydawnictwo Marginesy

glosy-pamano-b-iext25472981

Piękna powieść o potędze zła i o cenie, jaką trzeba zapłacić za poszukiwanie prawdy. Historia zdradzonej miłości i uczuć zdolnych poruszyć słońce i gwiazdy. Pewnego dnia Tina, cicha nauczycielka, udaje się do niewielkiej wioski, by zrobić zdjęcie szkoły przeznaczonej do rozbiórki. Za tablicą w jednej z klas znajduje pudełko, a w nim długi list, który, jak się okaże, nigdy nie dotarł do adresata. Tina zaczyna zgłębiać historię miasteczka, znajduje świadków wydarzeń sprzed lat, ujawnia historię o partyzantach, faszystach i anonimowych bohaterach, których życie zniknęło w mrokach niepamięci. Nie zdaje sobie sprawy, że zbudzi uśpione od lat namiętności, nienawiść i pragnienie zemsty…

 

Swietłana Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety"

Wydawnictwo Czarne

wojna-nie-ma-w-sobie-nic-z-kobiety-b-iext30511907

W czasie II wojny światowej w szeregach Armii Czerwonej było około miliona: strzelczyń, czołgistek, pilotek. Na wojnę szły młodziutkie; niektóre nie skończyły jeszcze osiemnastu lat. Udawały starsze i silniejsze, byle tylko załapać się na front. Obrażały, kiedy kazano im pracować na tyłach: przecież zaciągnęły się, żeby bić wroga. Niektóre odmawiały służby w sztabie i uciekały ze szpitali, byle tylko znaleźć się na pierwszej linii. Po wojnie ich zasługi przemilczano. "Mężczyźni nie podzielili się z nami zwycięstwem" - podsumowuje gorzko jedna z nich. O ich historie upomniała się Swietłana Aleksijewicz, ceniona białoruska reportażystka. Przez kilka lat jeździła od miasta do miasta, zbierając wspomnienia byłych żołnierek i walczyła o to, żeby móc je opublikować

 

Mariusz Zielke Sędzia”

Wydawnictwo Czarna Owca

sedzia-b-iext30305847

Właściciel świetnie prosperującej firmy leasingowej, Adam Bonar pada ofiarą manipulacji, która ma na celu przejęcie jego firmy. Bonar musi podjąć walkę i stawić czoła dwóm potężnym przeciwnikom - Księżnemu, prezesowi banku, a niegdyś byłemu funkcjonariuszowi SB oraz bezlitosnemu sędziemu Foglowi. Rusza lawina dramatycznych zdarzeń, która odkryje przerażające oblicze świata finansjery. Thriller prawniczy, który trzyma czytelnika w napięciu niemal do ostatniej strony.

 

Charlotte Link „Obserwator”

Wydawnictwo Sonia Draga

obserwator-b-iext24349552

Samson to singiel, samotnik i dziwak – bezrobotny i nieszczęśliwy. Szary, zwykły człowiek, który nie rzuca się w oczy. Nawet po rozmowie z nim trudno go zapamiętać. Z dala, ale pełen oddania, kocha piękną Gillian Ward. Potajemnie bierze udział w jej perfekcyjnym życiu. A jej życie to przystojny mąż, urocza córeczka, dobrze prosperująca firma. Przynajmniej pozornie, bo Samson nagle odkrywa, że to tylko fasada. Że w życiu tej kobiety nic nie jest takie, jak mu się wydawało. W tym samym czasie seria okrutnych morderstw wstrząsa Londynem. Ofiary to samotne, starsze kobiety. Zamordowane w okrutny, wyjątkowo brutalny sposób. Policja szuka psychopaty. 

 

Hawkins Paula „Dziewczyna z pociągu”

Wydawnictwo Świat Książki

dziewczyna-z-pociagu-b-iext30479093

Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów. Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni. I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza.
Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz przekonają się, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu.

 

Szamałek Jakub „Czytanie z kości”

Wydawnictwo Muza SA

czytanie-z-kosci-b-iext30642732

Veii, 421 r. p.n.e. Leochares podejmuje się ostatniego zadania: ma odkryć, kto stoi za zabójstwem etruskiego króla. Nic jednak nie idzie tak, jak powinno. Wspólnik mordercy woli zginąć, niż pomóc w śledztwie, a główny świadek o włos unika śmierci w zamachu.

Londyn, 2015 r. n.e. Inga Szczęsna, młoda archeolożka, przygotowuje prezentację na konferencję naukową. Niespodziewanie odkrywa tajemnicę, do której kluczem są liczące ponad dwa tysiące lat kości.

Dwie zbrodnie, dwa śledztwa. Pierwsze toczy się w starożytności, drugie - w dzisiejszych Włoszech. Zabójca jest jeden. I tylko czytelnik może go zdemaskować.

W tej epickiej opowieści o miłości, zemście, ambicji i zdradzie Jeffrey Archer ‒ mistrzowski gawędziarz ‒ olśniewa swoim talentem, opisując, jak rodziny Cliftonów i Barringtonów wkraczają w lata sześćdziesiąte dwudziestego wieku. Po wiadomości o tragicznym wypadku samochodowym Harry Clifton i jego żona Emma śpieszą do szpitala, by zidentyfikować ciało swojego syna Sebastiana…

Bohaterami są mężczyźni w różnym wieku, którym w życiu brakuje kobiet. Niektóre umarły, inne odeszły, a niektóre nie pojawiły się wcale.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

Poleć ulubioną książkę

Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w akcji:

 

Licealiści z warszawskich szkół

polecają sobie lektury

 

Czytaliście ostatnio coś ciekawego? A może macie ulubione książki, do których chętnie wracacie? Napiszcie recenzje i zachęćcie waszych rówieśników do ich przeczytania! Czekamy na Wasze prace do końca lutego 2016 roku. Najlepsze recenzje zostaną opublikowane!

Więcej informacji uzyskacie w szkolnej bibliotece.


NOWOŚCI !


Podkategorie

Strona 1 z 3

srebrne-liceum-2016

lipiec 2020
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

  Należymy do szkół stowarzyszonych UNESCO       Uzyskaliśmy dyplom Fundacji "Azylu Pod Psim Aniołem"   Uczniowie szkoły biorą udział w akcji "Mam haka na raka"