Wymiana polsko-niemiecka, cz. 2

W dniach 8-15 czerwca gościliśmy grupę uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Niemczech. Był to drugi etap tegorocznej wymiany polsko-niemieckiej. Młodzież niemiecka odwiedziła naszą szkołę, gdzie wzięla udział w konkursach i quizach. Wraz z polskimi kolegami zwiedziła też Warszawę i Kraków.   zobacz zdjęcia

W dniach 8 - 15 czerwca 2013r. odbyła się ''polska'' część wymiany ze szkołą w Bonn. Wzięło w niej udział 17 Mickiewiczaków - uczniów klas I i II, a pieczę nad nimi sprawowali prof. Michał Jamiołkowski, prof. Zbigniew Jagliński oraz prof. Anna Kusztal. W sobotę 8 czerwca po długiej podróży pociągiem nasi niemieccy przyjaciele rozpoczęli poznawanie Polski. Już następnego dnia wcześnie rano wyruszyliśmy w kierunku Krakowa. Głównym punktem wyprawy na południe naszego kraju była wizyta w nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Po przejmującej lekcji historii w Oświęcimu udaliśmy się do Krakowa, gdzie wieczór, a także następny poranek upłynął nam na podziwianiu krakowskiego rynku i zabytków. Mieliśmy okazję poznawać dawną stolicę Polski poprzez udział w grupowej grze miejskiej, w której musieliśmy wykazać się zarówno wiedzą, jak i sprytem oraz umiejętnością obserwacji. Po powrocie do Warszawy na grupę polsko-niemiecką czekała moc atrakcji. Oprócz zwiedzania stolicy, poznawania jej historii i dziedzictwa kulturowego, a także wizyty w naszej szkole i uczestniczenia w lekcjach, mieliśmy dla naszych zagranicznych gości wiele innych propozycji miłego spędzenia czasu. Odwiedziliśmy Muzeum Miasta Warszawy, niedawno powstałe Muzem Żydów Polskich, podziwialiśmy też Warszawę podczas przejazdu specjalnym turystycznym autobusem oraz z wysokości trzydziestego piętra Pałacu Kultury i Nauki. Uczniowie z Bonn byli zachwyceni wspólną grą w paintball oraz grillem w pięknym Parku Skaryszewskim. Ochoczo kibicowali naszej szkolnej drużynie piłkarskiej podczas meczu finałowego o Puchar Warszawy w piłce nożnej. Nie tylko dni przepełnione były atrakcjami, w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze mijały nam także wieczory, które zazwyczaj spędzaliśmy nad brzegiem Wisły. Niemieccy uczniowie wyrażali zachwyt wizytą w naszym kraju. Ujmowała ich słynna polska gościnność oraz sympatia, jaką darzyli ich Polacy. Podczas ich rewizyty umocniły się więzi, które zawiązaliśmy miesiąc wcześniej w Niemczech. Wielu z naszych zachodnich przyjaciół wyraziło chęć powtórnej wizyty w naszym kraju podczas nadchodzących wakacji. Czas spędzany wspólnie w niezwykłej atmosferze przyjaźni zmierzał niestety nieubłaganie ku końcowi. Podczas pożegnania na Dworcu Centralnym nie obyło się bez łez i gorących podziękowań za wspólne przeżycie tylu wspaniałych chwil. 15 czerwca nasi niemieccy koledzy odjechali do swych domów, a nam pozostaje czekać do następnego roku, kiedy to będziemy mieli okazję znów wybrać się do Bonn, a także gościć u nas niemiecką młodzież.   (Aleksandra Olewińska, klasa I F).

srebrne-liceum-2016

czerwiec 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

  Należymy do szkół stowarzyszonych UNESCO       Uzyskaliśmy dyplom Fundacji "Azylu Pod Psim Aniołem"   Uczniowie szkoły biorą udział w akcji "Mam haka na raka"